poniedziałek, 6 maja 2013

Przekraczanie ograniczeń

Kontynuacja wpisu Jesteś kimś wyjątkowym:

Ucz się zbierać informacje. To teraz będzie Twoja kluczowa kompetencja, gdyż „błędy i sukcesy, to wielkie chwile”; wtedy najwięcej się uczymy. Jeśli porażkę zaczniesz traktować jak informację zwrotną, przestaniesz popełniać błędy. Zaczniesz bowiem myśleć o nich w kategoriach informacji zwrotnej. Zaczniesz analizować, czyli szukać informacji, co było źle i czego w związku z tym potrzebujesz się nauczyć lub co było źródłem Twojego sukcesu. To stanie się motorem Twojego rozwoju. Nie zaniedbuj jednak również sukcesu. Sukces i porażka zwierają pewną określoną strukturę, która pozwoli Ci (jeśli ją odkryjesz) uczyć się nowych rzeczy i rozwijać swoje umiejętności. Możesz też odkryć swoją strategię sukcesu i powielać ją lub swoją strategię porażki, której należy unikać. Dzięki temu otworzysz się na nowe doświadczenia, czyli przełamiesz dotychczasowe lęki i bariery w podejmowaniu wyzwań, gdyż porażkę zaczniesz traktować jako okazję do uczenia się i rozwoju.

Zacznij od małych kroków. Tak jak podczas pracy z celem, nad którym - mam nadzieję -  pracowałeś korzystając z moich postów, podziel swoje zadanie na etapy, ustal obszary uczenia się i termin ich realizacji. Podaj definicje, po czym poznasz, że osiągnąłeś cel oraz określ czas jego realizacji. Kiedy to wszystko zdefiniujesz, czyli nazwiesz swój cel,  ustal pierwszy krok, czyli od czego zaczniesz. Pamiętaj też, że postawiony przez Ciebie cel, musi być realny, to znaczy możliwy do zrealizowania. Możesz dzisiaj nie potrafić go zrealizować i wtedy, jeśli jest dla Ciebie ważny, potrzebujesz poznać nowe kompetencje, które Ci to umożliwią. Weź również pod uwagę, że cel musi być zależny od Ciebie i pozostawać pod Twoją kontrolą. Jeśli wymyślisz, że chcesz być kosmonautą, a nie spełnisz kryteriów zdrowotnych, to ten cel, ani nie jest realny, ani nie pozostaje pod Twoją kontrolą. Wtedy na pewno nie zrealizujesz takiego celu, choćbyś nauczył się tego, czego nie potrafią zrobić inni.

Nagradzaj się, kiedy przełamiesz jakąkolwiek osobistą barierę, osiągniesz to, co zamierzałeś, bądź w ogóle podjąłeś jakąś aktywność łamiąc swój osobisty schemat. To ważne osiągnięcie, które może uruchomić następne kroki ku budowaniu Twojego poczucia wartości. Doceń swój sukces w walce ze schematami, które do tej pory wyznaczały Ci drogę. Możesz stanąć przed lustrem i zobaczyć,  jak wygląda Zwycięzca, poczuć, jaki to cudowny stan nim być i posłuchać jak Zwycięzca przemawia…

Wszystko to wzmocni Twoją samoocenę, gdyż stworzysz własne kryteria osiągnięć i zaczniesz rozliczać się przed sobą samym ze swoich osiągnięć. To wyzwoli Cię z zależności od ocen innych i uwolni od lęku przed ich oceną. Sam będziesz wiedział, czy wykonujesz zadania na właściwym poziomie. Możesz też poszukać autorytetów, z którymi podyskutujesz na temat swoich osiągnięć. Kiedy „zgubisz” lęki i niepewność, Twoje poczucie własnej wartości poszybuje tak, że sam się zdziwisz.

Sam staniesz się autorytetem dla siebie, bo kto Cię lepiej zna, niż Ty sam.

Wielu życiowych rozbitków to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy, jak bliscy są sukcesu, kiedy się poddali.
T.A. Edisons5 komentarzy:

 1. Aweѕome articlе.

  Also ѵisit my ωebsitе - ezoteryka

  OdpowiedzUsuń
 2. I have to thank you for the effortѕ you have put in writing this websitе.
  I'm hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;)

  Look into my web page; produkty bogate w błonnik

  OdpowiedzUsuń
 3. I thіnk that is among the ѕo much important infο for me.
  And і am happy reаԁіng your article.

  But wаnt tο observation on few noгmal things, The website style is wonderful, the articles is in
  reality great : D. Exсellеnt job, cheеrs

  Also visіt my page phpchatsoftware.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Hiya very cool web site!! Man .. Excellent .. Superb .
  . I wіll bοokmarκ yоur websіte and take the
  feeds also? I аm satisfied to find numeгouѕ helpful infο heгe withіn the ѕubmit, ωe nеeԁ work out extra teсhniques on thiѕ rеgard,
  thank yоu for ѕhaгіng.
  . . . . .

  My ωeb sitе Sztukaterie

  OdpowiedzUsuń
 5. Hey! I'm at work surfing around your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!

  Stop by my weblog ... http://leaderjournal.ru

  OdpowiedzUsuń