piątek, 7 grudnia 2012

Koszule

Wbrew potocznym opiniom w wielu firmach obowiązuje zasada, że na spotkania z klientami nie powinno się zakładać białej koszuli, zarezerwowanej wyłącznie na ważne spotkania biznesowe z przełożonymi lub negocjacje z partnerami. Poza tym panuje przekonanie, że biel nie prezentuje się nowocześnie, gdyż kojarzy się konserwatywnie i sztywno. Zamiast tego można wybrać koszulę ciemniejszą, a w wielu firmach coraz częściej dopuszcza się takie tonacje, jak delikatne odcienie pasteli, np. róż, błękit, ecru. Nadal dopuszcza się noszenie koszul w drobny, cienki lub skośny paseczek i uważa się to za przejaw mody. Najbardziej elegancko prezentują się koszule ze 100% bawełny z włoskim kołnierzem i francuskim mankietem (na spinki, choć są bardzo niepraktyczne, bo po 2 godzinach pracy nadają się do prasowania). Dla utrzymania wyglądu  i wygody dopuszcza się jednak niewielka domieszkę sztucznej tkaniny typu poliester.

Rodzaje kołnierzyków
Rzadko kiedy kupując koszulę zwraca się uwagę na rzecz podstawową: kołnierzyk. Przy wyborze koszuli bardziej istotny staje się jej kolor czy tkanina niż rodzaj kołnierzyka. Zapominamy, że kołnierzyk to przecież rama dla twarzy. Wybierając odpowiedni fason można korygować zarówno kształt twarzy, jak i proporcje głowy w stosunku do ramion.
Może uda mi się nieco usystematyzować i uporządkować kołnierzykowe dossier i podpowiedzieć jak wybrać odpowiedni fason.


Ważne są trzy zasadnicze parametry:

Po pierwsze obwód kołnierzyka. Właściwy powinien być tak dobrany by po zapięciu guziczka można było z powodzeniem wetknąć palec między kołnierzyk i szyję.
Po drugie warto zwrócić uwagę na wysokość kołnierzyka. Im krótsza szyja tym ten wymiar powinien być krótszy. Kołnierzyk dobrze dopasowanej koszuli wystaje na karku ok. 1 cm - 1,5 cm ponad poziom kołnierza marynarki. Szycie koszuli na miarę zapewnia perfekcyjne dopasowanie tego wymiaru.
Po trzecie dla proporcji twarzy zasadnicze znaczenie ma rozstaw i kształt skrzydełek kołnierzyka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz